WordPress - Plugins - MotoPress Content Editor - en to it translation catalogue (490 entries)

en: This feature is only available in <a href='%s' target='_blank'>Pro Version</a>
it: Questa funzione è attualmente disponibile solo nella <a href='%s' target='_blank'>Versione Pro</a>

en: Upgrade
it: Aggiornamento

note: Description of the plugin/theme
en: Drag and drop frontend page builder for any theme.
it: Costruzione di pagine a moduli drag and drop per qualsiasi tema

note: Plugin URI of the plugin/theme
en: https://motopress.com/plugins/content-editor/
it: http://www.getmotopress.com/plugins/content-editor/

en: Renew License
it: Rinnova la licenza

en: Deactivate License
it: Disattiva la licenza

en: Activate License
it: Attiva la licenza

en: Action
it: Azione

en: Product ID is not valid
it: ID del prodotto non valida

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a href='%s' target='_blank'>How to fix this.</a>
it: La vostra licenza non copre la versione del plugin installato. <a href='%s' target='_blank'>Come rimediare.</a>

en: Invalid
it: Non valido

en: Expired
it: Scaduto

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Valid (Lifetime)
it: Valido (Lifetime)

en: Valid until
it: Valido fino al

en: Inactive
it: Non attivo

en: Status
it: Stato

en: Errors
it: Errori

en: License Key
it: Chiave di licenza

en: The License Key is required in order to get automatic plugin updates and support. You can manage your License Key in your personal account. <a href='%s' target='blank'>Learn more</a>.
it: La chiave di licenza è necessaria per ottenere aggiornamenti automatici e supporto. Puoi gestire la tua chiave di licenza nel tuo account personale. <a href='%s' target='blank'> Ulteriori informazioni </a>.

en: This Custom Style Name already exists.
it: Questo nome di stile Custom esiste già.

en: Custom Style Name can contain only latin letters, numbers, hyphens and underscores.
it: Nome di stile personalizzato può contenere solo lettere latino, numeri, trattini e underscore.

en: Enter Custom Style Name ex. HomePageHeader to use in Style selector and press Add Google Font button. Choose Font Family and styles of the created font style.
it: Immettere il nome dello stile personalizzato es. HomePageHeader da usare nel selettore di stile e premere il pulsante Aggiungi Google Font. Scegliere la famiglia di caratteri e stili dello stile tipo di carattere creato.

en: Add Google Font
it: Aggiungere Google Font

en: Custom Style Name:
it: Nome di stile personalizzato:

en: Add New Font style:
it: Aggiungere un nuovo tipo di carattere stile:

en: Character sets:
it: Set di caratteri:

en: Styles:
it: Stili:

en: Font Family
it: Famiglia di caratteri:

en: Remove
it: Rimuovere

en: Tip: <i>Using many font styles and character sets can slow down your webpage, so only select the ones you actually need on your webpage.</i>
it: Suggerimento: <i>utilizzando molti stili di carattere e set di caratteri può rallentare la tua pagina Web, quindi solo selezionare quelli che avete effettivamente bisogno sulla tua pagina Web.</i>

en: Convert shortcodes in excerpt to html
it: Converti gli shortcode in estratto html

en: Note: you are not able to edit custom css code because the directory %s not found or not writable.
it: Nota: non è possibile modificare il codice personalizzato css perché la directory%s non è stata trovata o non è scrivibile.

en: Submit your CSS code to this field to add new styles to the theme.
it: Inserisci il tuo codice CSS in questo campo per aggiungere nuovi stili al tema.

en: To spell check your entry, spell checking must be enabled in your browser.
it: Per verificare l'ortografia del tuo contenuto, occoree che la verifica ortografia sia abilitata.

en: Check my spelling as I type
it: Verifica ortografia quando scrivo

en: Hide %s menu and buttons for selected groups.
it: Nascondi %s menu e pulsanti per i gruppi selezionati.

en: WordPress Multisite
it: Wordpress Multi-sito:

en: Excerpt and More tag
it: Estratto e tag More:

en: Custom CSS code:
it: Personalizza codice CSS:

en: Check spelling
it: Verifica ortografia:

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Your browser is not supported. We recommend one of these supported browsers: <a href='http://www.mozilla.org/en-US/firefox/new' target='_blank'>Firefox</a>, <a href='http://www.google.com/chrome' target='_blank'>Chrome</a>.
it: Il tuo browser non e' supportato. Raccomandiamo uno di questi browsers supportati: <a href='http://www.mozilla.org/it-IT/firefox/new' target='_blank'>Firefox</a>, <a href='http://www.google.it/chrome' target='_blank'>Chrome</a>.

en: %s Visual Builder makes the process of post building easy and fast. Its Drag&Drop functionality helps to manage your pages, add built-in content elements, edit them visually and see the result right away. For more information visit <a href='%s' target='_blank'>%s</a>
it: %sVisual Builder rende facile e veloce il processo di costruzione di post e pagine. La sua funzionalità Drag & Drop consente di gestire le tue pagine, aggiungere elementi di contenuto, modificarli visivamente e vedere subito il risultato. Per ulteriori informazioni, visita <a href='%s' target='_blank'>%s</a>

en: Licenses
it: Licenze

en: Note: you are not able to edit Google Fonts because the directory %s not found or not writable.
it: Nota: non è possibile modificare i font di Google perché la directory %s non è stata trovata o non è scrivibile.

en: Error while installing the default set of Google Fonts.
it: Errore durante l'installazione del set predefinito di Google Font.

en: Are you sure you want to delete preset "%presetLabel%"?
it: Sei sicuro di voler eliminare la preimpostazione "%presetLabel%"?

en: Empty preset name is not allowed.
it: Il nome predefinito vuoto non è consentito.

en: Rename Preset "%presetLabel%". Empty name is not allowed.
it: Rinomina il preimpostazione "%presetLabel%". Il nome vuoto non è consentito.

en: Delete
it: Elimina

en: Rename
it: Rinomina

en: Clear
it: Pulisci

en: Save as ...
it: Salva come ...

en: Cancel
it: Cancella

en: Apply
it: Applica

en: There are no presets.
it: Non ci sono presets.

en: This feature is only available in Pro version
it: Questa funzionalità e' disponibile con la versione Pro

en: There are no Styles of this element. To apply style class from your stylesheet type it and press Enter.
it: Non ci sono stili per questo elemento. Per applicare una classe di stile, inserisci il nome e premi Invio

en: Set Images
it: Imposta immagini

en: Set Video
it: Imposta video

en: Set Image
it: Imposta immagine

en: Set Media
it: Media Set

en: Drag to stage to insert
it: Trascina in questo spazio per l'inserimento

en: Insert Read More tag
it: Inserisci il tag Continua a leggere

en: Saving...
it: Salvando...

en: %postType% saved. <a href='%link%' target='_blank'>%preview%</a>
it: %postType% salvato. <a href='%link%' target='_blank'>%preview%</a>

en: Updating...
it: Aggiornando

en: Update
it: Aggiorna

en: You are about to edit the content created with the WordPress Editor. It is available as a single block and will be edited using the WordPress Editor
it: Stai per modificare il contenuto creato con l'editor di WordPress. Il contenuto è disponibile come unico blocco e sarà modificato usando l'editor di WordPress

en: There is no Content section on the template of this page. Make sure the page template is correct.
it: Non è presente la sezione Contenuto nel template di questa pagina. Assicurati che il template della pagina sia corretto.

en: There is no Content Block on this page template or Content Block Query Mode is set Custom Query. Add Content Block using the Headway Grid first or change Query Mode to Default Behaviour.
it: Non è presente nessun blocco di contenuto in questo template della pagina. Aggiungi un blocco contenuto usando prima la Griglia.

en: Settings
it: Impostazioni

en: You have reached the maximum number of blocks available for this row
it: Hai raggiunto il numero massimo di moduli per questa riga

en: Insert
it: Inserisci

en: or choose one of the predefined layouts
it: o scegliere uno dei layout predefiniti

en: Click here to begin typing...
it: Fare clic qui per iniziare a scrivere...

en: or
it: o

en: Drag objects from the left panel to this area to start working with them
it: Trascina gli oggetti alla sinistra del pannello in questa area per poterli utilizzare

en: Drag objects here
it: Trascina oggetti qui

en: Error while getting the palettes
it: Errore nella ricezione delle palette

en: Older posts
it: Post più vecchi

en: Newer posts
it: Post più recenti

en: Featured Image left, Title, Content
it: Immagine in evidenza a sinistra, titolo, contenuto dell'articolo

en: Title, Featured Image, Content
it: Titolo, immagine in evidenza, contenuto dell'articolo

en: Featured Image, Title, Content
it: Immagine in evidenza, titolo, contenuto dell'articolo

en: Table data is empty.
it: Le informazioni della tabella sono vuote

en: Audio source is empty.
it: La sorgente Audio è vuota.

en: Nothing found. Please enter correct address.
it: Nessun risultato. Per favore inserisci un indirizzo corretto.

en: Error while parsing the video URL
it: Errore durante l'analisi dell'URL del video

en: Incorrect video URL
it: URL del video non corretto

en: Error while getting the video id
it: Errore nella ricezione dell'ID del video

en: List of images is empty. Select images.
it: La lista delle immagini è vuota. Seleziona delle immagini.

en: template
it: modello

en: An error occurred while removing temporary post
it: Si è verificato un errore durante la rimozione dell'articolo temporaneo

en: Error while getting the attachment thumbnail
it: Errore durante l'acquisizione della miniatura allegata

en: Empty attachment or post type not equal 'attachment'
it: L'allegato è vuoto o il tipo di articolo e l'allegato non corrispondono

en: Attachment is not an image
it: L'allegato non è un'immagine

en: Error getting the attachment image src
it: Errore durante l'acquisizione dell'immagine src allegata

en: Google Fonts
it: Font di Google:

en: Product
it: Prodotto

en: Service
it: Servizio

en: Description
it: Descrizione

en: Feature
it: Caratteristica

en: Landing
it: Atterraggio

en: Other
it: Altro

en: Grid
it: Griglia

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Your most used tags in cloud format
it: Una nuvola contenente tutti i tag più usati.

en: Tag Cloud
it: Nuvola di Tag:

en: A search form for your site
it: Un modulo di ricerca per il tuo sito

en: Search
it: Cerca

en: Display item date?
it: Mostrare data elemento?

en: Display item author if available?
it: Mostrare autore dell'elemento se disponibile?

en: Display item content?
it: Mostrare contenuto elemento?

en: How many items would you like to display?
it: Quanti elementi preferisci mostrare?

en: Items quantity
it: Quantità elementi

en: Give the feed a title (optional)
it: Dare un titolo al feed RSS (opzionale)

en: Feed title
it: Titolo del feed

en: Enter the RSS feed URL here
it: Inserire l'URL del feed RSS

en: RSS feed URL
it: URL del feed RSS

en: Number of Comments to show
it: Numero dei commenti da mostrare

en: The most recent comments
it: Commenti più recenti

en: Recent Comments
it: Commenti recenti

en: Display post date?
it: Mostrare data articolo?

en: Number of Posts to show
it: Numero degli articoli da mostrare

en: The most recent posts on your site
it: Articoli più recenti del sito

en: Recent Posts
it: Articoli recenti

en: Page IDs, separated by commas.
it: ID pagine, separate da una virgola

en: Exclude
it: Escludi

en: Page ID
it: ID pagina

en: Page order
it: Ordine pagine

en: Page title
it: Titolo pagina

en: Sort by
it: Filtra per

en: Your site WordPress Pages
it: Pagine Wordpress

en: Pages
it: Pagine

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
it: Login, admin, feed e Link WordPress

en: Select Menu
it: Seleziona menu

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget.
it: Utilizza questo widget per aggiungere uno dei menu come widget

en: Custom Menu
it: Menu personalizzato

en: There are no menus
it: Non ci sono menu

en: Show hierarchy
it: Mostra gerarchia

en: A list or dropdown of categories
it: Una lista o un elenco a discesa di categorie

en: A calendar of your site posts
it: Calendario degli articoli

en: Calendar
it: Calendario

en: Show post counts
it: Mostra conteggio articoli

en: Display as dropdown
it: Visualizza come menu a discesa

en: A monthly archive of your site posts
it: Archivio mensile degli articoli

en: Archives
it: Archivi

en: Select Area
it: Seleziona area

en: Use this widget to add one of your Widget Areas.
it: Utilizza questo widget per aggiungerne uno nuovo nell'area Widgets

en: Widgets Area
it: Area widgets

en: There are no sidebars
it: Non ci sono barre laterali

en: - select -
it: -Seleziona-

en: Select slider from the list of sliders you created for this website.
it: Selezionare il dispositivo di scorrimento dall'elenco dei cursori creata per questo sito Web.

en: Select slider
it: Selezionare il dispositivo di scorrimento

en: Effect of appearance
it: Effetto dell'apparenza

en: Place icon on border
it: Icona del luogo sulla frontiera

en: Icon position
it: Posizione del pulsante

en: Button animation
it: Animazione di pulsante

en: Button icon alignment
it: Allineamento del pulsante

en: Button icon
it: Icona del tasto

en: Button shape
it: Forma del pulsante

en: Button alignment
it: Allineamento del pulsante

en: Bottom
it: Fondo

en: Top
it: In alto

en: Button position
it: Posizione del pulsante

en: Width (%)
it: Larghezza (%)

en: Flat
it: Piatto

en: Round
it: Rotondo

en: Shape
it: Forma

en: Justify
it: Giustificare

en: Text alignment
it: Allineamento del testo

en: Text
it: Testo

en: Subtitle
it: Sottotitoli

en: Call To Action
it: Chiamata all'azione

en: Buttons size
it: Dimensione di pulsanti

en: Indent
it: Trattino

en: Vertical
it: Verticale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Button Group
it: Gruppo di pulsanti

en: Custom button color
it: Colore icona personalizzata

en: Custom icon color
it: Colore icona personalizzata

en: Text color
it: Colore del testo

en: Custom text color
it: Colore del testo personalizzato

en: List elements
it: Elenco elementi

en: Georgian
it: Georgiano

en: Armenian
it: Armeno

en: Disc
it: Disco

en: List
it: Elenco

en: Wide Image
it: Immagine larga

en: Media type
it: Tipo di supporto

en: Title & text align right
it: Titolo & testo Allinea a destra

en: Title align right
it: Titolo Allinea a destra

en: Centered
it: Centrato

en: Service Box
it: Servizio casella

en: Delay in milliseconds
it: Ritardo in millisecondi

en: Splash Screen
it: Schermata iniziale

en: Hide animation
it: Nascondi animazione

en: Show animation
it: Visualizza animazione

en: Box color
it: Colore della casella

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Content
it: Contenuto

en: Modal
it: Modale

en: All
it: Tutti i

en: "View All" text
it: Testo "Mostra tutti"

en: Tags
it: Tag

en: Second Filter Title
it: Secondo filtro titolo

en: Categories
it: Categorie

en: First Filter Title
it: Primo filtro titolo

en: Divider
it: Divisore

en: Select Second Taxonomy
it: Selezionare prima tassonomia

en: Select First Taxonomy
it: Selezionare prima tassonomia

en: Both
it: Entrambi

en: Second Taxonomy
it: Seconda tassonomia

en: First Taxonomy
it: Prima tassonomia

en: Add taxonomy filter.
it: Aggiungi filtro tassonomia.

en: Filter
it: Filtro

en: Load More
it: Caricare più

en: Load More button text
it: Caricare più testo del pulsante

en: Pagination
it: Impaginazione

en: Load More Button
it: Caricare il pulsante altro

en: Show All
it: Visualizza tutti i

en: Display Style
it: Stile di visualizzazione

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Post Read More link text
it: Testo sostitutivo del link Leggi tutto

en: Show Date and Comments
it: Mostra data e commenti

en: Title style
it: Stile del titolo

en: Show Featured Image
it: Mostra immagine in evidenza

en: Vertical gap between posts
it: Distanza verticale tra gli articoli

en: Post Style
it: Stile dell'articolo

en: Separate with ','
it: Separati con ','

en: IDs of posts
it: ID dei post

en: Build custom query according to <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/query_posts">WordPress Codex</a>. Example: post_type=portfolio&posts_per_page=5&orderby=title
it: Costruire query personalizzata secondo <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/query_posts"> WordPress Codex</a>. Esempio: post_type = portfolio & posts_per_page = 5 & orderby = title

en: Select post type to populate posts from
it: Seleziona il tipo di articoli da aggiungere

en: Post Type to show
it: Tipo di articoli da mostrare

en: IDs
it: ID

en: Custom query
it: Query personalizzata

en: Simple
it: Semplice

en: Choose query type
it: Scegliere il tipo di query

en: Query Type
it: Tipo di query

en: Posts Grid
it: Griglia articoli

en: First column left
it: Prima colonna a sinistra

en: Data in each row separated by comma. Find out more about <a href='http://en.wikipedia.org/wiki/Comma-separated_values' target='_blank'>CSV format</a>.
it: Inserisci i dati in ogni riga separati da virgola. Per saperne di più sul formato CSV <a href='http://en.wikipedia.org/wiki/Comma-separated_values' target='_blank'>clicca qui</a>.

en: Table
it: Tabella

en: Data in each row separated by comma
it: Dati in ogni riga separati da virgola

en: Data
it: Dati

en: Transparent background
it: Sfondo transparente

en: Comma separated HEX color values. Ex: #e0440e, #e6693e
it: Colori esadecimali separati da virgola. Es: #e0440e, #e6693e

en: Chart colors
it: Colori grafico

en: Donut Hole
it: Ciambella

en: Histogram
it: Istogramma

en: Line Chart
it: Grafico a linee

en: 3D Pie Chart
it: Grafico a torta 3D

en: Pie Chart
it: Grafico a torta

en: Stepped Area Chart
it: Grafico ad area intensificata

en: Area Chart
it: Grafico ad area

en: Bar Chart
it: Grafico a barre

en: Column Chart
it: Grafico a colonna

en: Find out more about chart types at <a href='https://developers.google.com/chart/' target='_blank'>Google Charts</a>
it: Per saperne di più sui vari tipi di grafici, visita <a href='https://developers.google.com/chart/' target='_blank'>Google Charts</a>

en: Chart type
it: Tipo di grafico

en: Chart
it: Grafico

en: Only registered users will see this content.
it: Solo gli utenti registrati potranno vedere questo contenuto.

en: Content for logged in users
it: Contenuto per utenti autenticati

en: Text for the login link
it: Testo per il link di login

en: login
it: effettua login

en: Login link text
it: Testo del link di login

en: This message will see not logged in users
it: Questo messaggio verrà visualizzato gli utenti non registrati

en: This content is for registered users only. Please %login%.
it: Il contenuto è solo per utenti registrati. Per favore %login%.

en: Message for not logged in users
it: Messaggio per utenti non registrati

en: Members Content
it: Contenuto per i membri

en: Quote content
it: Testo citazione

en: Url of the quoted author
it: URL autore della citazione

en: Cite url
it: URL citazione

en: Quote author name
it: Nome autore della citazione

en: Cite
it: Citazione

en: Quote
it: Citazione

en: Expand object to fill available width and height
it: Espandi il modulo per ricoprire larghezza e altezza disponibile

en: Fill available space
it: Riempi lo spazio a disposizione

en: Note: Most &lt;script&gt; embeds will only appear on the published site. We recommend using &lt;iframe&gt; based embed code
it: Nota: &lt;script&gt; incorporati sono visualizzati quando si pubblica il sito. Raccomandiamo di usare il codice di incorporazione &lt;iframe&gt;

en: Paste HTML code
it: Incolla codice HTML

en: Embed
it: Incorpora

en: Space
it: Spazio

en: To find a specific address or location, just enter what you're looking for and press Enter
it: Per trovare un indirizzo specifico o una località, inserisci la tua ricerca e premi Enter

en: Address
it: Indirizzo

en: Google Maps
it: Mappa Google

en: Repeat when playback is ended
it: Ripeti quando la riproduzione è terminata

en: Play file automatically when page is loaded
it: Avvia l'audio automaticamente quando la pagina è caricata

en: Autoplay
it: Avvio automatico

en: Supported formats: .mp3, .m4a, .ogg, .wav
it: Formati supportati: .mp3, .m4a, .ogg, .wav

en: Select audio file from Media Library
it: Seleziona il file audio dalla Libreria media

en: Audio File
it: File Audio

en: Audio file URL
it: URL del file audio

en: Media Library
it: Libreria Media

en: If your current browser does not support HTML5 audio or Flash Player is not installed, a direct download link will be displayed instead of the player
it: Se il tuo browser corrente non supporta l'audio HTML5 o Flash Player non e'  installato, un link diretto al download verra' visualizzato in sostituzione del lettore

en: Audio source
it: Sorgente Audio

en: Paste the URL of a video (Vimeo or YouTube) you'd like to embed
it: Incolla l'URL di un video (Vimeo o Youtube) che vorresti incorporare

en: Video URL
it: URL video

en: Social Buttons
it: Pulsanti socialità

en: Circular
it: Circolare

en: Plain
it: Semplice

en: Social Share Buttons
it: Pulsanti di condivisione socialità

en: Icon custom color
it: Colore personalizzato icona

en: Inherit
it: Ereditare

en: Icon size
it: Dimensione delle icone

en: Tab content
it: Contenuto del tab

en: Full width navigation
it: Navigazione di tutta la larghezza

en: Navigation
it: Navigazione

en: Vertical Tabs
it: Schede verticali

en: Space between borders and tab content
it: Spazio tra i bordi i contenuti dei tab

en: Tab
it: Scheda

en: Tab title
it: Titolo del tab

en: Tabs
it: Tutti i tab

en: Active
it: Attivo

en: Open in WordPress Editor
it: Apri nell'editor di Wordpress

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam eu hendrerit nunc. Proin tempus pulvinar augue, quis ultrices urna consectetur non.
it: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam eu hendrerit nunc. Proin tempus augue pulvinar, quis ultrices urna consectetur non.

en: Section content
it: Contenuto della sezione

en: Accordion Section
it: Sezione a fisarmonica

en: Dark
it: Scuro

en: Light
it: Chiaro

en: Style
it: Stile

en: Section title
it: Titolo della sezione

en: Accordion
it: Fisarmonica

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Text size
it: Dimensione del testo

en: Digits size
it: Dimensione cifre

en: Block size
it: Dimensione del blocco

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Use 'Y' for years, 'O' for months, 'W' for weeks, 'D' for days, 'H' for hours, 'M' for minutes, 'S' for seconds. Upper-case characters for required fields and lower-case characters for display only if non-zero.
it: Utilizzare 'Y' per anni, ' o ' per mesi, 'W' per settimane,'d ' per giorni, 'H' per ore, sto ' per minuti, s ' per secondi. Caratteri maiuscoli per i campi obbligatori e caratteri minuscoli per la visualizzazione solo se diverso da zero.

en: Format
it: Formato

en: User's local time
it: Ora locale dell'utente

en: Server time
it: Ora del server

en: Time zone
it: Fuso orario

en: Expiration Date
it: Data di scadenza

en: Countdown Timer
it: Timer conto alla rovescia

en: Appear
it: Vengono visualizzati

en: Right to left
it: Da destra a sinistra

en: Left to right
it: Sinistra a destra

en: Bottom to top
it: Basso verso l'alto

en: Top to bottom
it: Dall'alto in basso

en: Icon background size
it: Dimensione sfondo icone

en: Font size in px
it: Dimensione del carattere in px

en: Icon custom size
it: Dimensione delle icone personalizzate

en: Extra Large
it: Extra-Large

en: Icon color
it: Colore dell'icona

en: Select file from Media Library
it: Selezionare il file dalla libreria multimediale

en: Download Button
it: Pulsante Download

en: Rounded
it: Arrotondata

en: Icon indent
it: Trattino icona

en: Middle
it: Centro

en: Small
it: Piccola

en: Size
it: Dimensione

en: Black
it: Nero

en: Dark Grey
it: Grigio fumo

en: Violet
it: Violetto

en: Aqua Blue
it: Blu Acqua

en: Skyline
it: Azzurro Cielo

en: Green Grass
it: Verde prato

en: Olive Garden
it: Verde oliva

en: Hot Summer
it: Calda estate

en: Warm
it: Caldo

en: Pink Dreams
it: Rosa

en: Red
it: Rosso

en: Silver
it: Argento

en: Button color
it: Colore

en: Icon
it: Icona

en: ex. http://yoursite.com/ or /blog
it: es. http://tuosito.com/ or /blog

en: Button
it: Pulsante

en: Text on the button
it: Testo del pulsante

en: Animation speed in milliseconds
it: Velocità animazione in millisecondi

en: Slideshow speed in seconds
it: Velocità presentazione in secondi

en: The slideshow will start automatically when the page is loaded
it: La presentazione partirà automaticamente quando la pagina sarà caricata

en: Enable slideshow
it: Abilita presentazione

en: Preview the page to view the animation
it: Visualliza la pagina per vedere l'animazione

en: Edit Slides
it: Modifica la slide

en: Slider
it: Dispositivo di scorrimento

en: Pause on hover
it: Pausa al passaggio del mouse

en: Show bullets
it: Mostra impaginazione

en: Animate the height of the slider smoothly for slides of varying height
it: Animazione  dell'altezza dello slider in maniera lineare per slides con altezza variabile

en: Smooth height
it: Altezza lineare

en: Fade
it: Dissolvi

en: Slide
it: Scorri

en: Animation type
it: Tipo animazione

en: Disable
it: Disabilitato

en: Auto rotate (s)
it: Auto rotazione (s)

en: Enter links for each slide here. Divide links with linebreaks (Enter).
it: Inserire link per ogni diapositiva qui. Dividere i collegamenti con linebreaks (invio).

en: Custom links
it: Collegamenti personalizzati

en: Original post
it: Post originale

en: Image position
it: Posizione dell'immagine

en: Title, Text
it: Titolo, testo

en: Title, Image and Text
it: Titolo, immagine e testo

en: Image, Title, Text
it: Immagine, titolo, testo

en: Content style
it: Contenuto stile

en: Length of the Text
it: Lunghezza del testo

en: Excerpt
it: Estratto

en: Short
it: Breve

en: Post description
it: Testo dell'articolo

en: Hide
it: Nascondi

en: Post title
it: Titolo del post

en: Descending
it: Discendente

en: Ascending
it: Ascendente

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Menu order
it: Ordine dei menu

en: Comment count
it: Conteggio di commento

en: Random
it: Casuale

en: Modified
it: Per volta

en: Author
it: Autore

en: Date
it: Data

en: Order by
it: Ordina per

en: Posts count
it: Numero articoli

en: Separate with ',' to display posts that have either of these terms or with '+' to display posts that have all of these tags.
it: Separare con ',' per visualizzare i post che dispongono di questi tag o con '+' per visualizzare i post che hanno tutti questi tag.

en: Taxonomy term(s)
it: Termini di tassonomia

en: Name
it: Nome

en: Term ID
it: ID termine

en: Taxonomy field
it: Campo di tassonomia

en: Custom Taxonomy
it: Tassonomia personalizzata

en: Separate with ',' to display posts that have either of these tags or with '+' to display posts that have all of these tags.
it: Separare con ',' per visualizzare i post che dispongono di questi tag o con '+' per visualizzare i post che hanno tutti questi tag.

en: Display posts by tag slug
it: Visualizzazione post di slug tag

en: Separate with ',' to display posts that have either of these categories or with '+' to display posts that have all of these categories.
it: Separare con ',' per visualizzare i post che dispongono di queste categorie o con '+' per visualizzare i post che hanno tutte queste categorie.

en: Display posts by category slug
it: Visualizzazione post di slug della categoria

en: Post types
it: Tipi di post

en: Posts Slider
it: Post Slider

en: Attachment Page
it: Allegato pagina

en: Columns count
it: Numero di colonne

en: Organize Images
it: Organizza immagini

en: Select images from Media Library
it: Selezionare le immagini dal Catalogo multimediale

en: Grid Gallery
it: Griglia Galleria

en: Right
it: Destra

en: Center
it: Centro

en: Left
it: Sinistra

en: Alignment
it: Allineamento

en: You can set caption in media library
it: È possibile impostare la didascalia nella Mediateca

en: Show image caption
it: Didascalia dell'immagine Visualizza

en: Open link in new window (tab)
it: Apri il link in una nuova finestra (scheda)

en: Link 'rel' value for your custom lightbox
it: Collega il valore di 'rel' per il tuo lightbox personalizzati

en: Click on image to open the link. (ex. http://yoursite.com/)
it: Clicca sull'immagine per aprire il link (es. http://tuosito.com/)

en: Media File
it: Media file

en: Custom URL
it: Personalizza URL

en: Link to
it: Link a

en: Image size in pixels, ex. 200x100 or theme-registered image size. Note: the closest-sized image will be used if original one does not exist.
it: Dimensione dell'immagine in pixel, es. 200x100 o dimensione dell'immagine registrata a tema. Nota: l'immagine più dimensioni verrà essere utilizzato se quello originale non esiste.

en: Custom
it: Personalizza

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Medium
it: Medio

en: Large
it: Grande

en: Image size
it: Dimensione dell'immagine

en: Choose an image from Media Library
it: Seleziona un'immagine per la Libreria Media

en: Select Image
it: Seleziona immagine

en: Image
it: Immagine

en: Title
it: Titolo

en: Click the text box to add and edit your content or click Edit
it: Clicca il testo all'interno del box per aggiungere e modificare il contenuto o clicca Modifica

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Inner Column
it: Interno della colonna

en: Column
it: Colonna

en: Inner Row
it: Interno della riga

en: Row
it: Riga

en: Must start with a letter and contain dashes, underscores, letters or numbers
it: Deve iniziare con una lettera e contenere trattini, caratteri di sottolineatura, lettere o numeri

en: Element unique ID
it: Elemento ID univoco

en: Normal
it: Normale

en: Background image moves slower than the foreground content
it: L'immagine di sfondo si muove più lentamente del contenuto in primo piano

en: Select image for parallax effect
it: Seleziona immagine per effetto parallax

en: Select video from Media Library in webm, mp4 and ogg formats for cross-browser compatibility. Use <a href='http://www.mirovideoconverter.com/' target='_blank'>video converter</a> to convert your video
it: Seleziona un video dalla Libreria Media in formato webm, mp4 and ogg per una maggiore compatibilità con differenti browsers. Utilizza <a href='http://www.mirovideoconverter.com/' target='_blank'>Video converter</a> per convertire il tuo video

en: Mute
it: Muto

en: Repeat
it: Ripeti

en: Cover image will be extended automatically
it: Immagine di anteprima sarà mostrata automaticamente

en: Select image to cover video
it: Seleziona un'immagine come anteprima del video

en: Paste the URL of YouTube video you'd like to embed
it: Incolla l'URL del video di YouTube che vuoi incorporare

en: YouTube video URL:
it: URL del video YouTube:

en: Parallax
it: Parallasse

en: None
it: Nessuno

en: Full preview is available at the website only. Select 'Full-Width' style to stretch media to the website width.
it: L'anteprima è disponibile solo nel sito. Seleziona lo stile 'A larghezza piena' per allungare i media per tutta la larghezza del sito.

en: Background:
it: Seleziona il tipo di sfondo:

en: Full
it: Intera

en: Unknown MIME type
it: Tipo di MIME sconosciuto

en: Value should not be longer than 100 characters and not contain characters: \ "
it: Il valore non deve superare i 100 caratteri e non deve contenere i caratteri: \ e "

en: Value should not be empty
it: Il valore non può essere vuoto

en: Value should not be longer than 50 characters and consist of letters from a-z (LowerCase, UpperCase), characters: _ - .
it: Il valore non deve superare i 50 caratteri e può contenere solo lettere dalla a alla z (minuscolo e maiuscolo), e i caratteri: _ - .

en: Maybe you are not logged in or you have no permission
it: Forse non sei registrato o non hai i permessi necessari

en: no title
it: nessun titolo

en: Terminate & Close
it: Termina e chiudi

en: WordPress Text
it: Testo Wordpress

en: Edit
it: Modifica

en: Close
it: Chiudi

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Publish
it: Pubblica

en: Delete Object
it: Elimina oggetto

en: Post
it: Articolo

en: Page
it: Pagina

en: Duplicate Object
it: Oggetto duplicato
