WordPress - Plugins - MotoPress Content Editor - en to fr translation catalogue (555 entries)

en: Renew License
fr: Renouveler la licence

en: Deactivate License
fr: Désactiver la licence

en: Activate License
fr: Activer la licence

en: Invalid
fr: Invalide

en: Expired
fr: Expirée

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Valid (Lifetime)
fr: Valide (à vie)

en: Valid until
fr: Valide jusqu'au

en: Inactive
fr: Inactif

en: Status
fr: État

en: Errors
fr: Erreurs

en: License Key
fr: Clé de licence

en: Visual Builder License
fr: Licence de constructeur visuel

en: This Custom Style Name already exists.
fr: Ce nom de style personnalisé existe déjà.

en: Custom Style Name can contain only latin letters, numbers, hyphens and underscores.
fr: Le Nom de Style personnalisé peut contenir seulement des caractères latins, chiffres, tirets et traits de soulignement.

en: Enter Custom Style Name ex. HomePageHeader to use in Style selector and press Add Google Font button. Choose Font Family and styles of the created font style.
fr: Entrez ex. nom du Style personnalisé HomePageHeader à utiliser dans le sélecteur de Style et appuyez sur le bouton Ajouter des polices de Google. Choisissez la famille de polices et de styles du style de police créé.

en: Add Google Font
fr: Ajouter une police Google

en: Custom Style Name:
fr: Nom du style personnalisé :

en: Add New Font style:
fr: Ajouter un nouveau style de police :

en: Character sets:
fr: Jeux de caractères :

en: Styles:
fr: Styles :

en: Font Family
fr: Famille de police :

en: Remove
fr: Supprimer

en: Tip: <i>Using many font styles and character sets can slow down your webpage, so only select the ones you actually need on your webpage.</i>
fr: Astuce : <i>Utiliser de nombreux styles de police et jeux de caractères peut ralentir votre page Web, sélectionnez uniquement ceux dont vous avez réellement besoin sur votre page.</i>

en: Convert shortcodes in excerpt to html
fr: Convertir les codes courts de l'extrait en html

en: Submit your CSS code to this field to add new styles to the theme.
fr: Insérez votre code CSS dans ce champ pour ajouter de nouveaux styles à votre thème.

en: To spell check your entry, spell checking must be enabled in your browser.
fr: Pour vérifier l'orthographe de votre saisie, la vérification orthographique doit être activée dans votre navigateur.

en: Check my spelling as I type
fr: Vérifier mon orthographe lorsque je tape

en: WordPress Multisite
fr: Multisite WordPress

en: Excerpt and More tag
fr: Extrait et balise Lire la suite

en: Custom CSS code:
fr: Code CSS personnalisé :

en: Fixed Row Width
fr: Largeur de la ligne fixe

en: Check spelling
fr: Vérifier l&rsquo;orthographe :

en: Disable Visual Builder for user groups
fr: Désactiver le constructeur visuel pour des groupes d’utilisateurs

en: Enable Visual Builder for
fr: Activez le constructeur visuel pour

en: Settings saved.
fr: Réglages enregistrés.

en: <b>Visual Builder button can be found in the Pages and Posts section.</b>
fr: <b>Bouton Générateur visuel se trouvent dans la section Pages et messages.</b>

en: Your browser is not supported. We recommend one of these supported browsers: <a href='http://www.mozilla.org/en-US/firefox/new' target='_blank'>Firefox</a>, <a href='http://www.google.com/chrome' target='_blank'>Chrome</a>.
fr: Votre navigateur n’est pas pris en charge. Nous vous recommandons un de ces navigateurs : <a href='http://www.mozilla.org/en-US/firefox/new' target='_blank'>Firefox</a>, <a href='http://www.google.com/chrome' target='_blank'>Chrome</a>.

en: Licenses
fr: Licences

en: Error while installing the default set of Google Fonts.
fr: Erreur lors de l'installation du jeux par défaut des Google Fonts.

en: Are you sure you want to delete preset "%presetLabel%"?
fr: Êtes-vous sûr de que vouloir supprimer le préréglage « %presetLabel% » ?

en: Empty preset name is not allowed.
fr: Nom de la présélection vide n’est pas autorisé.

en: Rename Preset "%presetLabel%". Empty name is not allowed.
fr: Renommez le préréglage « %presetLabel% ». Nom vide n’est pas autorisé.

en: Delete
fr: Suppr

en: Rename
fr: Renommer

en: Clear
fr: Réinitialiser

en: Save as ...
fr: Enregistrer sous… ...

en: Cancel
fr: Annuler

en: Apply
fr: Appliquer

en: Hover Style
fr: Placez le curseur Style

en: Tablet Style
fr: Style tablette

en: Desktop Style
fr: Bureau Style

en: There are no presets.
fr: Il n’y a aucun paramètres prédéfinis.

en: This feature is only available in Pro version
fr: Cette fonctionnalité n'est disponible qu'en version Pro.

en: There are no Styles of this element. To apply style class from your stylesheet type it and press Enter.
fr: Il n'y a pas de style pour cet élément. Pour appliquer une classe de votre feuille de style, écrivez-la dans la case et appuyez sur Entrée.

en: Click to set More tag here
fr: Cliquez pour définir la balise plus ici

en: Click to remove More tag
fr: Cliquez pour supprimer la balise plus

en: Set Images
fr: Réglages des images

en: Set Video
fr: Réglage de la vidéo

en: Set Image
fr: Réglage de l'Image

en: Set Media
fr: Définir le média

en: Drag to stage to insert
fr: Faites glisser sur scène pour insérer

en: Insert Read More tag
fr: Insérez la balise lire la suite

en: Saving...
fr: Enregistrement...

en: %postType% saved. <a href='%link%' target='_blank'>%preview%</a>
fr: %postType% enregistré(e). <a href='%link%' target='_blank'>%preview%</a>

en: Updating...
fr: Mise à jour...

en: Update
fr: Mettre à jour

en: The changes you made will be lost if you leave this page.
fr: Les modifications apportées seront perdues si vous quittez cette page.

en: You are about to edit the content created with the WordPress Editor. It is available as a single block and will be edited using the WordPress Editor
fr: Vous êtes sur le point de modifier le contenu créé avec l'éditeur de WordPress. Il est disponible en un seul bloc et sera modifié avec l'éditeur de WordPress.

en: There is no Content section on the template of this page. Make sure the page template is correct.
fr: Il n'y a pas de Section de Contenu sur le modèle de cette page. Assurez-vous que le modèle de cette page soit correcte.

en: There is no Content Block on this page template or Content Block Query Mode is set Custom Query. Add Content Block using the Headway Grid first or change Query Mode to Default Behaviour.
fr: Il n'y a pas de Bloc de Contenu sur le modèle de cette page. Ajoutez un Bloc de Contenu en utilisant d'abord le Headway Grid.

en: You have no permission
fr: Vous n’avez pas d’autorisation

en: Access error
fr: Erreur d’accès

en: Nonce is invalid. Try to reload page
fr: Nonce n’est pas valide. Essayez de recharger la page

en: Nonce error
fr: Erreur de nonce

en: Space around element (quick form). Click to set:
fr: Espace autour d’élément (formulaire rapide). Cliquez pour définir :

en: Predefined styles will appear here if plugin or theme provides ones. Hover the Eye icon to preview style.
fr: Les styles prédéfinis apparaît ici si le plugin ou thème fournit ceux. Placez l’icône "oeil" pour afficher un aperçu du style.

en: Predefined Styles:
fr: Styles prédéfinis :

en: Padding Right
fr: Marge intérieure droite

en: Padding Left
fr: Padding gauche

en: Scroll
fr: Défilement

en: Background Position Y (in %)
fr: Backgroud Position X (en %)

en: Background Position X (in %)
fr: Backgroud Position X (en %)

en: Background Image Position
fr: Position de l’Image de fond

en: Background Image Size
fr: Taille d’Image de fond

en: No Repeat
fr: Pas de répétition

en: Repeat Vertically
fr: Répéter verticalement

en: Repeat Horizontally
fr: Répéter horizontalement

en: Default
fr: Défaut

en: Background Image
fr: Image pour l'arrière-plan

en: Click Edit Element Style to apply style to this element only. Save style as Preset to apply to another elements. Predefined Styles may overwrite these values.
fr: Cliquez sur modifier le Style Element pour appliquer le style à cet élément seulement. Sous style prédéfini à appliquer aux éléments une autre. Les Styles prédéfinis peuvent remplacer ces valeurs.

en: Element Style and Presets:
fr: Style de l’élément et Presets :

en: Settings
fr: Réglages

en: You have reached the maximum number of blocks available for this row
fr: Vous avez atteint le nombre maximal de blocs disponibles pour cette ligne

en: Insert
fr: Insérer

en: or choose one of the predefined layouts
fr: ou choisissez l'une des mises en page prédéfinie

en: Click here to begin typing...
fr: Cliquez ici pour commencer votre saisie...

en: or
fr: ou

en: Drag objects from the left panel to this area to start working with them
fr: Glissez les objets à partir du panneau gauche vers cette zone pour commencer à les utiliser.

en: Drag objects here
fr: Glissez les objets ici

en: Error while getting the palettes
fr: Erreur lors du chargement des palettes

en: Older posts
fr: Articles plus anciens

en: Newer posts
fr: Articles plus récents

en: Featured Image left, Title, Content
fr: Image à la Une à gauche, Titre, Contenu

en: Title, Featured Image, Content
fr: Titre, Image à la Une, Contenu

en: Featured Image, Title, Content
fr: Image à la Une, Titre, Contenu

en: Table data is empty.
fr: Les données du tableau sont vides.

en: Audio source is empty.
fr: La source audio est vide.

en: Nothing found. Please enter correct address.
fr: Aucun résultat. S'il vous plaît entrez l'adresse correcte.

en: Error while parsing the video URL
fr: Erreur lors de l'analyse de l'URL de la vidéo

en: Incorrect video URL
fr: L'URL de la vidéo n'est pas correcte

en: Error while getting the video id
fr: Erreur en récupérant l'ID de la vidéo

en: List of images is empty. Select images.
fr: La liste des images est vide. Sélectionnez les images.

en: template
fr: modèle

en: An error occurred while removing temporary post
fr: Une erreur est survenue lors de la suppression de l'article temporaire

en: Error while getting the attachment thumbnail
fr: Erreur lors du chargement de la vignette attachée.

en: Empty attachment or post type not equal 'attachment'
fr: Pièce jointe vide ou le type d'article n'est pas une 'pièce jointe'

en: Attachment is not an image
fr: La pièce jointe n'est pas une image

en: Error getting the attachment image src
fr: Erreur lors du chargement de l'image source.

en: Note: content created in Visual Builder will be displayed on your site when Visual Builder tab is active. You may switch to default Text Editor anytime but your edits will not be replicated in the visual version. Content in Text Editor tab is automatically updated with edits you make in Visual Builder.
fr: Remarque: le contenu créé dans Visual Builder sera affiché sur votre site lorsque l'onglet Visual Builder est actif. Vous pouvez passer à l'éditeur de texte par défaut à tout moment, mais vos modifications ne seront pas répliquées dans la version visuelle. L'onglet Contenu dans l'éditeur de texte est automatiquement mis à jour avec les modifications que vous avez effectuées dans Visual Builder.

en: Open Visual Builder
fr: Constructeur visuel ouvert

en: Visual Builder
fr: Constructeur visuel

en: Text Editor
fr: Éditeur de texte

en: Google Fonts
fr: Polices Google

en: Product
fr: Produit

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Landing
fr: Arrivée

en: Other
fr: Autres

en: Media
fr: Médias

en: Grid
fr: Grille

en: Taxonomy
fr: Taxinomie

en: Your most used tags in cloud format
fr: Vos mots-clés les plus utilisés, au format &laquo; nuage &raquo;

en: Tag Cloud
fr: Nuage de mots-clés

en: A search form for your site
fr: Un formulaire de recherche pour votre site

en: Search
fr: Rechercher

en: Display item date?
fr: Afficher la date de l&rsquo;élément&nbsp;?

en: Display item author if available?
fr: Afficher l&rsquo;auteur de l&rsquo;élément si disponible&nbsp;?

en: Display item content?
fr: Afficher le contenu de l&rsquo;élément&nbsp;?

en: How many items would you like to display?
fr: Combien d&rsquo;entrées souhaitez-vous afficher&nbsp;?

en: Items quantity
fr: Quantité d'éléments

en: Give the feed a title (optional)
fr: Donner un titre à votre flux (facultatif)

en: Feed title
fr: Titre du flux

en: Enter the RSS feed URL here
fr: Entrer l'URL du flux RSS ici

en: RSS feed URL
fr: URL du flux RSS

en: RSS
fr: Flux RSS

en: Number of Comments to show
fr: Nombre de commentaires à afficher

en: The most recent comments
fr: Commentaires les plus récents

en: Recent Comments
fr: Commentaires récents

en: Display post date?
fr: Afficher la date du contenu&nbsp;?

en: Number of Posts to show
fr: Nombre d'articles à afficher

en: The most recent posts on your site
fr: Les articles les plus récents de votre site

en: Recent Posts
fr: Publications récentes

en: Page IDs, separated by commas.
fr: IDs de pages, séparés par une virgule.

en: Exclude
fr: Exclure

en: Page ID
fr: ID de la page

en: Page order
fr: Ordre de la page

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Sort by
fr: Trier par

en: Your site WordPress Pages
fr: Les pages de votre site WordPress

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
fr: (Dé)connexion, administration, flux et autres liens internes à WordPress

en: Meta
fr: Méta

en: Select Menu
fr: Choisir le menu

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget.
fr: Utilisez ce widget pour ajouter l&rsquo;un de vos menus en tant que widget.

en: Custom Menu
fr: Menu personnalisé

en: There are no menus
fr: Il n'y a pas de menu

en: Show hierarchy
fr: Afficher la hiérarchie

en: A list or dropdown of categories
fr: Une liste ou un menu déroulant des catégories

en: A calendar of your site posts
fr: Un calendrier des articles de votre site

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Show post counts
fr: Afficher le nombre d&rsquo;articles

en: Display as dropdown
fr: Afficher comme liste déroulante

en: A monthly archive of your site posts
fr: Une archive mensuelle des articles du site

en: Select Area
fr: Sélectionner la zone

en: Use this widget to add one of your Widget Areas.
fr: Utiliser ce widget pour ajouter une de vos zones de widget.

en: Widgets Area
fr: Zone de Widgets

en: There are no sidebars
fr: Il n'y a pas de barre latérale

en: - select -
fr: - sélectionner le diaporama -

en: Select slider from the list of sliders you created for this website.
fr: Sélectionnez le Diaporama dans la liste des diaporamas que vous avez créé pour ce site internet.

en: Select slider
fr: Nom du diaporama:

en: MotoPress Slider
fr: Diaporama Motopress

en: Effect of appearance
fr: Effet d'apparition

en: Icon animation
fr: Animation de l'icône

en: Place icon on border
fr: Placer l'icône sur la bordure

en: Icon position
fr: Position de l'icône

en: Button animation
fr: Animation du bouton

en: Button icon alignment
fr: Alignement de l'icône du bouton

en: Button icon
fr: Icône du bouton

en: Button shape
fr: Forme du bouton

en: Button alignment
fr: Alignement du bouton

en: Bottom
fr: En bas

en: Top
fr: En haut

en: Button position
fr: Position du bouton

en: Width (%)
fr: Largeur (%)

en: Outline
fr: Contour

en: Classic
fr: Classique

en: Round
fr: Rond

en: Shape
fr: Forme

en: Justify
fr: Justifié

en: Text alignment
fr: Alignement du texte

en: Text
fr: Texte

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Call To Action
fr: Appel à l'action

en: Buttons size
fr: Taille des boutons

en: Indent
fr: Retrait

en: Layout
fr: Mise en page

en: Button Group
fr: Groupe de boutons

en: Custom button color
fr: Couleur personnalisée du bouton

en: Custom icon color
fr: Couleur personnalisée de l'icône

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Custom text color
fr: Couleur personnalisée du texte

en: List elements
fr: Liste d'éléments

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Armenian
fr: Arménien

en: Disc
fr: Disque

en: List
fr: Liste

en: Button text color
fr: Couleur du texte du bouton

en: Button background color
fr: Couleur d'arrière-plan du bouton

en: Button link
fr: Lien du bouton

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Show button
fr: Afficher le bouton

en: Rotate
fr: Rotation

en: Grayscale
fr: Niveaux de gris

en: Icon effect
fr: Effet de l'icône

en: Icon background
fr: Fond de l'icône

en: Image height
fr: Hauteur de l'image

en: Image size in pixels, ex. 50x50 or theme-registered image size. Note: the closest-sized image will be used if original one does not exist.
fr: Entrez la taille de l'image en pixels, ex. 50 x 50 (largeur x hauteur).

en: Icon image size
fr: Taille de l'image de l'icône

en: Icon image
fr: Image de l'icône

en: Wide Image
fr: Image large

en: Image Icon
fr: Image de l'icone

en: Font Icon
fr: Police d'icône

en: Media type
fr: Type de média

en: Title & text align right
fr: Titre & texte alignés à droite

en: Title align right
fr: Titre aligné à droite

en: Centered
fr: Centré

en: Service Box
fr: Zone de service

en: Once
fr: Unique

en: Always
fr: Toujours

en: Display
fr: Afficher les informations

en: Delay in milliseconds
fr: Délai en millisecondes

en: Splash Screen
fr: Écran de démarrage

en: Hide animation
fr: Masquer l'animation

en: Show animation
fr: Afficher l'animation

en: Box color
fr: Couleur de la boîte

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Content
fr: Contenu

en: All
fr: Tout

en: "View All" text
fr: Texte pour « Tout afficher »

en: Tags
fr: Mots-clefs

en: Second Filter Title
fr: Titre du deuxième filtre

en: Categories
fr: Catégories

en: First Filter Title
fr: Titre du premier filtre

en: Divider
fr: Séparateur

en: Select Second Taxonomy
fr: Sélectionnez le deuxième taxinomie

en: Select First Taxonomy
fr: Sélectionnez la première taxinomie

en: Both
fr: Les deux

en: Second Taxonomy
fr: Deuxième taxinomie

en: First Taxonomy
fr: Première taxinomie

en: Add taxonomy filter.
fr: Ajouter le filtre de la taxinomie.

en: Filter
fr: Filtre

en: Load More
fr: Charger la suite

en: Load More button text
fr: Texte du bouton Charger la suite

en: Load More Button
fr: Bouton Charger la suite

en: Show All
fr: Tout afficher

en: Display Style
fr: Style d'affichage

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Post Read More link text
fr: Texte du lien Lire la suite

en: Show Date and Comments
fr: Afficher la date et les commentaires

en: Title style
fr: Style du titre

en: Show Featured Image
fr: Afficher l'image à la Une

en: Vertical gap between posts
fr: Espace vertical entre les articles

en: Post Style
fr: Style de l'article

en: Separate with ','
fr: Séparés par une « , »

en: IDs of posts
fr: Identifiants des articles

en: Build custom query according to <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/query_posts">WordPress Codex</a>. Example: post_type=portfolio&posts_per_page=5&orderby=title
fr: Créer une requête personnalisée selon le <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/query_posts"> Codex de WordPress</a>. Exemple : post_type=portfolio&posts_per_page=5&orderby=title

en: Select post type to populate posts from
fr: Sélectionner le type d'article pour remplir les articles de

en: Post Type to show
fr: Type d'article a afficher

en: IDs
fr: Identifiants

en: Custom query
fr: Requête personnalisée

en: Choose query type
fr: Choisissez le type de requête

en: Query Type
fr: Type de requête

en: Posts Grid
fr: Grille d'articles

en: First column left
fr: Première colonne de gauche

en: Data in each row separated by comma. Find out more about <a href='http://en.wikipedia.org/wiki/Comma-separated_values' target='_blank'>CSV format</a>.
fr: Données dans chaque rangées séparées par une virgule. En savoir plus sur le <a href='http://en.wikipedia.org/wiki/Comma-separated_values' target='_blank'>format CSV</a>.

en: Table
fr: Tableau

en: Data in each row separated by comma
fr: Données dans chaque rangée séparées par des virgules

en: Data
fr: Données

en: Transparent background
fr: Arrière-plan transparent

en: Comma separated HEX color values. Ex: #e0440e, #e6693e
fr: Valeurs HEX séparées par une virgule. P. ex : #e0440e, #e6693e

en: Chart colors
fr: Couleurs du graphique

en: Donut Hole
fr: Trou de beignet

en: Histogram
fr: Histogramme

en: Line Chart
fr: Graphique linéaires

en: 3D Pie Chart
fr: Graphique à secteur 3D

en: Pie Chart
fr: Graphique en camembert

en: Stepped Area Chart
fr: Graphique en escalier

en: Area Chart
fr: Graphique à zones

en: Bar Chart
fr: Graphique à barres

en: Column Chart
fr: Graphique en colonnes

en: Find out more about chart types at <a href='https://developers.google.com/chart/' target='_blank'>Google Charts</a>
fr: En savoir plus sur les types de graphiques sur <a href='https://developers.google.com/chart/' target='_blank'>Google Charts</a>

en: Chart type
fr: Type de graphique

en: Chart
fr: Graphique

en: Only registered users will see this content.
fr: Seuls les utilisateurs enregistrés verront ce contenu.

en: Content for logged in users
fr: Contenu pour les utilisateurs connectés

en: Text for the login link
fr: Le texte du lien utilisé pour la connexion

en: login
fr: Connexion

en: Login link text
fr: Texte du lien de connexion

en: This message will see not logged in users
fr: Ce message affichera les utilisateurs non enregistrés

en: This content is for registered users only. Please %login%.
fr: Ce message est pour les utilisateurs enregistrés. Veuillez-vous %login%

en: Message for not logged in users
fr: Message pour les utilisateurs non connectés

en: Members Content
fr: Contenu membres

en: Quote content
fr: Contenu de la citation

en: Url of the quoted author
fr: Url de l'auteur de la citation

en: Cite url
fr: Url de la citation

en: Quote author name
fr: Nom de l'auteur de la citation

en: Cite
fr: Citation

en: Quote
fr: Citation

en: Expand object to fill available width and height
fr: Étendre l'objet pour occuper toute la largeur et la hauteur disponibles.

en: Fill available space
fr: Remplir l'espace disponible

en: Note: Most &lt;script&gt; embeds will only appear on the published site. We recommend using &lt;iframe&gt; based embed code
fr: Remarque : la plupart des &lt;script&gt; intégrés apparaîtront sur le site publié. Nous recommandons d'utiliser des codes à base d'&lt;iframe&gt;

en: Paste HTML code
fr: Coller le code HTML

en: Embed
fr: Intégration

en: Space
fr: Espace

en: To find a specific address or location, just enter what you're looking for and press Enter
fr: Pour trouver une adresse ou un lieu spécifique, inscrire ce que vous recherchez et valider avec la touche entrée.

en: Address
fr: Adresse

en: Repeat when playback is ended
fr: Lire en boucle

en: Play file automatically when page is loaded
fr: Lire le fichier automatiquement quand la page est chargée

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Supported formats: .mp3, .m4a, .ogg, .wav
fr: Formats acceptés : .mp3, .m4a, .ogg, .wav

en: Select audio file from Media Library
fr: Sélectionner le fichier Audio dans la bibliothèque

en: Audio File
fr: Fichier audio

en: Audio file URL
fr: URL du fichier audio

en: Media Library
fr: Bibliothèque de médias

en: If your current browser does not support HTML5 audio or Flash Player is not installed, a direct download link will be displayed instead of the player
fr: Si votre navigateur ne supporte pas l'audio HTML5 ou que le lecteur Flash n'est pas installé, un lien direct de téléchargement sera affiché à la place du lecteur

en: Audio source
fr: Source du son

en: Audio
fr: Son

en: Paste the URL of a video (Vimeo or YouTube) you'd like to embed
fr: Coller l'url de la vidéo (Vimeo ou Youtube) que vous souhaitez intégrer

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Social Buttons
fr: Boutons réseaux sociaux

en: Circular
fr: Circulaire

en: Plain
fr: Plein

en: Social Share Buttons
fr: Boutons de partage réseaux sociaux

en: Icon margin Bottom
fr: Marge en-dessous de l&rsquo;icône

en: Icon margin Top
fr: Marge au-dessus de l&rsquo;icône

en: Icon margin Right
fr: Marge à droite de l&rsquo;icône

en: Icon margin Left
fr: Marge à gauche de l&rsquo;icône

en: Icon custom color
fr: Couleur personnalisée de l'icône

en: Inherit
fr: Hérite

en: Icon size
fr: Taille de l'icône

en: Tab content
fr: Contenu de l'onglet

en: Full width navigation
fr: Navigation en pleine largeur

en: Vertical Tabs
fr: Onglets verticaux

en: Space between borders and tab content
fr: Espace entre les bords et le contenu des onglets

en: Tab
fr: Onglet

en: Tab title
fr: Titre de l'onglet

en: Tabs
fr: Onglets

en: Active
fr: Actif

en: Open in WordPress Editor
fr: Ouvrir dans l'éditeur de WordPress

en: Section content
fr: Contenu de la section

en: Accordion Section
fr: Section accordéon

en: Dark
fr: Sombre

en: Light
fr: Clair

en: Section title
fr: Titre de la section

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Spacing
fr: Espacement

en: Text size
fr: Taille du texte

en: Digits size
fr: Taille des chiffres

en: Block size
fr: Taille du bloc

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Use 'Y' for years, 'O' for months, 'W' for weeks, 'D' for days, 'H' for hours, 'M' for minutes, 'S' for seconds. Upper-case characters for required fields and lower-case characters for display only if non-zero.
fr: Utiliser « Y » pour les années, « O » pour les mois, « W » pour les semaines, « D » pour les jours, « H » pour les heures, « M » pour les minutes, « S » pour les secondes. Les caractères en majuscules pour les champs obligatoires et les minuscules pour l'affichage uniquement si différent de zéro.

en: User's local time
fr: Heure locale de l'utilisateur

en: Server time
fr: Heure du serveur

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Expiration Date
fr: Date d'expiration

en: Countdown Timer
fr: Compte à rebours

en: Appear
fr: Apparence

en: Right to left
fr: De droite à gauche

en: Left to right
fr: De gauche à droite

en: Bottom to top
fr: De bas en haut

en: Top to bottom
fr: De haut en bas

en: Appearance effect
fr: Effet de l'apparence

en: Icon background color
fr: Couleur d'arrière-plan de l'icône

en: Icon background size
fr: Taille des icônes d'arrière-plan

en: Outline Rounded
fr: Contour rond

en: Outline Square
fr: Contour carré

en: Outline Circle
fr: Cercle de contour

en: Square
fr: Carré

en: Circle
fr: Cercle

en: Background shape
fr: Forme de l'arrière-plan

en: Font size in px
fr: Taille de la police en px

en: Icon custom size
fr: Taille personnalisée de l'icône

en: Icon color
fr: Couleur de l'icône

en: Select file from Media Library
fr: Sélectionnez le fichier de la médiathèque

en: Download Button
fr: Bouton de téléchargement

en: Rounded
fr: Arrondi

en: Icon indent
fr: Retrait de l'icône

en: Middle
fr: Moyen

en: Small
fr: Petite

en: Size
fr: Taille

en: Black
fr: Noir

en: Dark Grey
fr: Gris foncé

en: Aqua Blue
fr: Bleu eau

en: Skyline
fr: Horizon

en: Green Grass
fr: Herbe verte

en: Olive Garden
fr: Jardin d'olive

en: Hot Summer
fr: Été chaud

en: Warm
fr: Chaud

en: Pink Dreams
fr: Rêve rose

en: Red
fr: Rouge

en: Silver
fr: Argent

en: Button color
fr: Couleur

en: Icon alignment
fr: Alignement de l'icône

en: Icon
fr: Icône

en: ex. http://yoursite.com/ or /blog
fr: ex. http://votresite.com/ ou /blog

en: Link
fr: Lien

en: Button
fr: Bouton

en: Text on the button
fr: Texte du button

en: Animation speed in milliseconds
fr: Vitesse d'animation en millisecondes.

en: Slideshow speed in seconds
fr: Vitesse du diaporama en secondes

en: The slideshow will start automatically when the page is loaded
fr: Le diaporama démarrera automatiquement lorsque la page sera chargée.

en: Enable slideshow
fr: Activer le diaporama

en: Preview the page to view the animation
fr: Pré-visualisez la page pour voir l'animation

en: Edit Slides
fr: Modifier les diapositives

en: Slider
fr: Diaporama

en: Pause on hover
fr: Pause au survol

en: Show bullets
fr: Afficher la pagination

en: Animate the height of the slider smoothly for slides of varying height
fr: Animer la hauteur du diaporama pour les diapositives de tailles différentes

en: Smooth height
fr: Hauteur adaptée

en: Fade
fr: Fondu

en: Slide
fr: Glissement

en: Animation type
fr: Type d'animation

en: Disable
fr: Désactivé

en: Auto rotate (s)
fr: Rotation automatique

en: Enter links for each slide here. Divide links with linebreaks (Enter).
fr: Saisissez les liens de chaque diapositive ici. Séparez les liens par des sauts de ligne (Entrée).

en: Custom links
fr: Liens personnalisés

en: Original post
fr: Article original

en: Image position
fr: Position de l'image

en: Title, Text
fr: Titre, texte

en: Title, Image and Text
fr: Titre, image et texte

en: Image, Title, Text
fr: Image, titre, texte

en: Content style
fr: Style du contenu

en: Length of the Text
fr: Longueur du texte

en: Excerpt
fr: L'extrait

en: Short
fr: Court

en: Post description
fr: Texte de l'article

en: Hide
fr: Cacher

en: Post title
fr: Titre de l'article

en: Descending
fr: Décroissant

en: Ascending
fr: Croissant

en: Sort order
fr: Ordre du tri

en: Menu order
fr: Ordre du menu

en: Comment count
fr: Nombre de commentaire

en: Random
fr: Aléatoire

en: Modified
fr: Modifié

en: Author
fr: Auteur

en: Order by
fr: Trier par

en: Posts count
fr: Nombre d'articles

en: Separate with ',' to display posts that have either of these terms or with '+' to display posts that have all of these tags.
fr: Séparez par « , » pour afficher les articles qui contiennent certains de ces termes ou avec « + » pour afficher les articles qui contiennent tous ces termes.

en: Taxonomy term(s)
fr: Terme(s) de la taxinomie

en: Name
fr: Nom

en: Slug
fr: Identifiant

en: Term ID
fr: Identifiant du terme

en: Taxonomy field
fr: Champ de la taxinomie

en: Custom Taxonomy
fr: Taxinomie personnalisée

en: Separate with ',' to display posts that have either of these tags or with '+' to display posts that have all of these tags.
fr: Séparez par ',' pour afficher les messages qui contiennent certains mots-clé ou avec "+" pour afficher les messages contiennent tous ces mots-clé.

en: Display posts by tag slug
fr: Afficher les articles par mot-clé simplifié

en: Separate with ',' to display posts that have either of these categories or with '+' to display posts that have all of these categories.
fr: Séparez par ',' pour afficher les messages qui appartiennent à certaines catégories ou avec "+" pour afficher les messages qui appartiennent à toutes ces catégories.

en: Display posts by category slug
fr: Afficher les articles par catégorie simplifiée

en: Post types
fr: Types d'article

en: Posts Slider
fr: Diaporama d'articles

en: Attachment Page
fr: Annexe Page

en: Columns count
fr: Nombre de colonnes

en: Organize Images
fr: Organiser les images

en: Select images from Media Library
fr: Sélectionnez des images de la Médiathèque

en: Grid Gallery
fr: Galerie sous forme de grille

en: Right
fr: À droite

en: Center
fr: Centré

en: Left
fr: À gauche

en: Alignment
fr: Alignement

en: You can set caption in media library
fr: Vous pouvez définir la légende dans la bibliothèque de médias

en: Show image caption
fr: Afficher la légende de l'image

en: Open link in new window (tab)
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre (onglet)

en: Link 'rel' value for your custom lightbox
fr: Lier la valeur 'rel' à votre Lightbox personnalisée

en: Click on image to open the link. (ex. http://yoursite.com/)
fr: Cliquer sur l'image pour ouvrir le lien. (p. ex. http://votresite.com/)

en: Media File
fr: Fichier média

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Link to
fr: Lien vers

en: Image size in pixels, ex. 200x100 or theme-registered image size. Note: the closest-sized image will be used if original one does not exist.
fr: Entrez la taille de l'image en pixels, ex. 200 x 100 (largeur x hauteur)

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Medium
fr: Moyen

en: Large
fr: Grand

en: Image size
fr: Taille de l'image

en: Choose an image from Media Library
fr: Choisir une image de la bibliothèque

en: Select Image
fr: Sélectionnez une image

en: Title
fr: Titre

en: Click the text box to add and edit your content or click Edit
fr: Cliquez le champs texte pour ajouter ou modifier votre contenu ou cliquez sur Modifier

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Inner Column
fr: Colonne intérieure

en: Column
fr: Colonne

en: Inner Row
fr: Rangée intérieure

en: Note: some styles may work at a live site only.
fr: Remarque : certains styles peuvent travailler à un site en ligne uniquement.

en: Row
fr: Ligne

en: Must start with a letter and contain dashes, underscores, letters or numbers
fr: Doit commencer par une lettre et contenir uniquement des tirets, des underscores, des lettres ou des chiffres.

en: Element unique ID
fr: Identifiant unique de l'élément

en: Contain
fr: Contient

en: Cover
fr: Couverture

en: Background size
fr: Taille de l’arrière-plan

en: Background image moves slower than the foreground content
fr: Les images de fonds se déplacent plus lentement que le contenu du premier plan.

en: Select image for parallax effect
fr: Sélectionnez l'image pour l'effet parallax.

en: Select video from Media Library in webm, mp4 and ogg formats for cross-browser compatibility. Use <a href='http://www.mirovideoconverter.com/' target='_blank'>video converter</a> to convert your video
fr: Sélectionnez la vidéo de la bibliothèque des médias aux formats webm, mp4 et ogg pour une compatibilité multi plate-forme. Utilisez <a href='http://www.mirovideoconverter.com/' target='_blank'>ce convertisseur vidéo</a> pour convertir vos vidéos.

en: Mute
fr: Muet

en: Repeat
fr: Répétition

en: Cover image will be extended automatically
fr: L'image de couverture sera étendue automatiquement.

en: Select image to cover video
fr: Sélectionnez l'image de couverture de la vidéo.

en: Paste the URL of YouTube video you'd like to embed
fr: Collez l'URL de la vidéo YouTube que vous souhaitez intégrer.

en: YouTube video URL:
fr: URL de la vidéo YouTube :

en: Video
fr: Vidéo

en: None
fr: Aucun

en: Full preview is available at the website only. Select 'Full-Width' style to stretch media to the website width.
fr: La prévisualisation complète est disponible sur le site uniquement. Sélectionnez 'Pleine largeur' pour étirer le media sur toute la largeur du site.

en: Background:
fr: Sélectionner le type de fond :

en: Fill the height of the window
fr: Remplir la hauteur de la fenêtre

en: Fixed
fr: Fixe

en: Full
fr: Complet

en: Unknown MIME type
fr: Type MIME inconnu

en: Value should not be longer than 100 characters and not contain characters: \ "
fr: La valeur devrait être inférieure à 100 caractères et ne pas contenir les caractères : \ "

en: Value should not be empty
fr: La valeur ne doit pas être vide

en: Value should not be longer than 50 characters and consist of letters from a-z (LowerCase, UpperCase), characters: _ - .
fr: La valeur devrait faire moins de 50 caractères et contenir des lettres de a-z (en minuscule, majuscule), caractères : _ - .

en: Maybe you are not logged in or you have no permission
fr: Peut-être n’êtes vous pas connecté ou n’avez vous pas les droits requis

en: "Disable the visual editor when writing option" should be disabled in Your Profile settings to start page builder
fr: « Désactiver l’éditeur visuel lors de l’écriture option » doit être désactivée dans les paramètres de votre profil pour démarrer le générateur de page

en: WordPress visual editor is required
fr: Éditeur visuel de WordPress est requis

en: no title
fr: pas de titre

en: Terminate & Close
fr: Terminer & Fermer

en: An internal error occurred during loading Visual Builder. Please submit this data to support team.
fr: Une erreur interne s’est produite lors du chargement constructeur visuel. S’il vous plaît soumettre ces données à l’appui de l’équipe.

en: Update Preset
fr: Préréglage de la mise à jour

en: Create Preset
fr: Créer le Preset

en: Leave this field blank to generate name automatically.
fr: Laissez ce champ vide pour générer le nom automatiquement.

en: Preset Name:
fr: Nom de la présélection :

en: Save As Preset
fr: Enregistrer en tant que préréglage

en: Create New Preset
fr: Créer nouvelle préconfiguration

en: Choose Action:
fr: Choisissez l’Action :

en: Inherit properties from preset
fr: Héritent des propriétés de préréglage

en: Save Preset
fr: Enregistrer le préréglage

en: WordPress Text
fr: Texte WordPress

en: Edit
fr: Modifier

en: Close
fr: Fermer

en: Responsive Preview
fr: Aperçu sensible

en: Preview
fr: Prévisualiser

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Publish
fr: Publier

en: Delete Object
fr: Supprimer l'objet

en: + Add
fr: + Ajouter

en: Post
fr: Publier

en: Duplicate Object
fr: Dupliquer l'objet
